Župa svetog Nikole biskupa

JASTREBARSKO


SVECI MJESECA - SVIBANJ

1Sveti Josip Radnik
1Sveti Jeremija
1Sveti Riccardo Pampuri
1Sveti Pellegrino Laziosi
2Sveti Atanazije
2Sveti José María Rubio y Peralta
2Sveti Josip patrijarh
3Sveti Filip i Jakov
3Sveti Stanisław Kazimierczyk
3Blaženi Edoardo Giuseppe Rosaz
4Sveti Florijan
4Blaženi Jean-Martin Moÿe
4Blaženi Julijan iz Bala
5Sveti Nunzio Sulprizio
5Sveti Gotthard
5Sveta Judita
6Blažena Caterina Troiani
6Blažena Anna Rosa Gattorno
6Sveti François de Laval
7Sveti Dujam
7Blažena Gizela Ugarska
7Sluga Božji Šimun Filipović
8Sveta Ruža Venerini
8Sveta Ida iz Nivellesa
8Sveti Viktor Maur
9Uzašašće Gospodinovo (Spasovo)
9Sveti Kristofor
9Sveti Izaija
9Sveti Pahomije
10Blaženi Ivan Merz
10Gospa Trsatska
10Sveti Ivan de Ávila
11Sveti Franjo de Geronimo
11Sveti Ignacije iz Laconija
11Sveti Job
12Sveti Leopold Bogdan Mandić
12Sveti Pankracije
12Sveta Laura Montoya
13Gospa Fatimska
13Sveti Andrija Hubert Fournet
13Sveti Servacije
14Sveti Matija
14Sveta Maria Domenica Mazzarello
14Sluga Božji Lino Maupas
15Sveti Izidor ratar
15Sveti Mihael Garicoïts
15Sveta Sofija
16Sveti Ivan Nepomuk
16Sveti Andrija Bobola
16Sveti Ubald
16Službenica Božja Žarka Ivasić
17Sveti Pascual Baylón
17Sveti Simon Stock
17Blažena Antonia Mesina
18Sveti Ivan I.
18Sveti Feliks iz Cantalicea
18Sveti Erik Švedski
19Duhovi
19Sveti Celestin V.
19Sveti Ivo Hélory
19Sveta Maria Bernarda Bütler
20Marija Majka Crkve
20Sveti Bernardin Sienski
20Sveti Antonino Pierozzi
20Sveta Sara
21Sveti Eugène de Mazenod
21Sveti Cristóbal Magallanes Jara
21Sveti Heming
22Sveta Rita iz Cascije
22Sveta Julija s Korzike
22Sveta Dulce Lopes Pontes
22Sluga Božji Lovro Milanović
23Sveti Ivan Krstitelj de' Rossi
23Sveti Ivo iz Chartresa
23Sveta Eufrosina iz Polocka
24Marija pomoćnica
24Sveti Vinko Lerinski
24Sveta Estera
25Sveti Urban
25Sveti Beda Časni
25Sveti Zakej
26Presveto Trojstvo
26Sveti Filip Neri
26Sveta Marija Magdalena de' Pazzi
26Sveta Mariana de Paredes
27Sveti Augustin Canterburyjski
27Sveti Grgur VII
27Blaženi Lojze Grozde
28Sveti German Pariški
28Blažena Maria Bartolomea Bagnesi
28Blažena Margaret Pole
29Sveta Uršula Ledóchowska
29Sveti Euzebije i Polion
29Sveta Bona iz Pise
30Tijelovo
30Sveta Ivana Orleanska
30Sveti Ferdinand III
30Sveti Gavin iz Porto Torresa
31Pohod Blažene Djevice Marije
31Sveta Petronila
31Majka Božja od Kamenitih vrata

DEKANAT

O ŽUPI

ZAJEDNICE

LINKOVI

Mjesec    Dan     

Svetac dana - Marija Majka Crkve

Marija Majka Crkve

Marija Majka Crkve

Na Duhovski ponedjeljak, na početku Duhovske osmine, Crkva slavi blagdan Marije Majke Crkve. Marija se nalazi u skupu onih koji su iščekivali silazak Duha Svetoga. Ona okuplja apostole i učenike oko sebe i tako im je svima Majka. No, u skupu se nalaze i „braća Isusova“. To se može odnositi na stvarnu rodbinu Isusovu, ali i na prve vjernike za koje Isus kaže: „onaj koji sluša i vrši Riječ moga Oca, on mi je i brat i sestra i majka.“ Tako i mi se možemo svrstati u red onih koji bi trebali biti Isusova braća, osobito po životu, slijedeći Isusov primjer. U današnjem Evanđelju Krist daje Ivanu Mariju za majku. Tu Isus ne misli samo na to da Ivan pazi na Njegovu Majku nakon Njegove smrti, već daje preko Ivana Mariju za Majku svima apostolima i učenicima, a neposredno i nama. Mi danas ne moramo kao Ivan brinuti o zemaljskim potrebama Kristove Majke, ali moramo nasljedovati Njezinu vjeru. Krist s križa daje Mariji Ivana za sina, te tako preko „ljubljenog učenika“ Marija postaje Majka apostola, Kraljica apostola, ali i Majka Crkve. Marija je Ona koja okuplja Crkvu, Ona oko koje se Crkva okuplja i Ona koja Crkvu zagovara kod Njezina Sina. Marija je u punom smislu Majka Crkve. Dajući svoju Majku da bude Majka Crkve nakon Njegova odlaska na Nebo i silaska Duha Svetoga, Isus nas prepušta Majci, koja nam je sada Zagovornica i Posrednica.
Na molbu blagopokojnog kardinala Franje Kuharića, Kongregacija za bogoštovlje odredila je 1979. da se u svim biskupijama Crkve u Hrvata blagdan Marije Majke Crkve slavi na Duhovski ponedjeljak, u Duhovskoj osmini. Ugledajući se na Mariju, Majku Isusa Krista, i nasljedujući njezinu življenu vjeru, Crkva isto postaje majka što rađa Božju djecu. O tome govori Drugi vatikanski sabor: „Crkva promatrajući Marijinu otajstvenu svetost i nasljedujući njezinu ljubav, i vjerno izvršavajući Očevu volju, po vjerno primljenoj Božjoj riječi i sama postaje majkom: jer propovijedanjem i krštenjem rađa na nov i besmrtan život djecu začetu po Duhu Svetomu i od Boga rođenu.“ Mariji Majki Crkve posvećene su mnoge crkve i kapele diljem svijeta i hrvatskih krajeva (Zagreb-Trnovčica, Plitvice, Garevac kod Modriče, Mostar-katedrala, Subotica)

Marija Majka Crkve

Slika: Marija Majka Crkve

Marija Majka Crkve

Slika: Marija Majka Crkve

Marija Majka Crkve

Slika: Marija Majka Crkve

Marija Majka Crkve

Slika: Marija Majka Crkve

Marija Majka Crkve

Slika: Marija Majka Crkve

Marija Majka Crkve

Slika: Marija Majka Crkve

Marija Majka Crkve-katedrala u Mostaru

Slika: Marija Majka Crkve-katedrala u Mostaru

Marija Majka Crkve-župna crkva u Garevcu

Slika: Marija Majka Crkve-župna crkva u Garevcu

Svetac dana - Sveti Bernardin Sienski

Sveti Bernardin Sienski

Sveti Bernardin Sienski

Današnji sveti zaštitnik je veliki Bernardin Sienski (Bernardino da Siena), „apostol Italije“, franjevac, pučki propovjednik i misionar. Rodio se 8. rujna 1380. kao Bernardino degli Albizzeschi u gradu Massa Maritima (provincija Grosseto, južna Toscana). Sin gradskog poglavara, ostao je bez roditelja sa 6 godina i otada živio kod svoje pobožne tetke u Sieni. Omiljen i darovit mladić, studirao je građansko i crkveno pravo na sienskom sveučilištu, a za vrijeme pošasti kuge, 1400, nesebično pomagao ugroženim sugrađanima. Svoje imanje podijelio je siromasima, 1403. pridružio se franjevačkom redu, a 1404. zaređen je za svećenika. Promicatelj obnove franjevačkog reda i razvoja njegove grane opservanata, utemeljio je mnogobrojne samostane i učilišta, a od 1438. bio je generalni vikar reda. Znatno je utjecao na svetost velikih franjevaca svoga vremena: svetog Ivana Kapistrana, svetog Jakova Markijskoga i drugih. Broj samostana franjevaca opservanata podigao je s 20 na više od 300. Promicao je temeljitu teološku naobrazbu franjevaca i borio se protiv fratarskog „svetog primitivizma“. Sjajni govornik, kao proslavljeni putujući propovjednik djelovao je od 1417. po čitavoj Italiji, okupljao tisuće i tisuće ljudi na trgovima talijanskih gradova i obratio brojne nevjernike. Njegove propovijedi obično su završavale masovnim pomirenjima i razmjenom „poljupca mira“. Imao je velik utjecaj na vjerski i građanski život. Sudjelovao je pri sklapanju Firentinske unije. Optužen je za krivovjerje zbog pločice s monogramom IHS (Isus), koju je uvijek nosio na prsima. Protiv njega su vođena tri crkvena postupka, ali je oslobođen i slovi kao osnivač pobožnosti Imena Isusova. Simbolom Imena Isusova ukrasio je mnoge crkve, kuće i javne zgrade. Ponudili su mu tri biskupske stolice, ali je sve odbio. Prožet humanističkom kulturom, obogatio je talijansku prozu jer je u književnost unio svježinu narodnog jezika.

Narodu se obraćao živim jezikom i pučkom neposrednošću, raznovrsnošću izlaganja, anegdotama pa i pravim novelama. Teološko-asketski pisac, ostavio je više zbirki propovijedi na latinskom i talijanskom jeziku. Bio je jedan od najznačajnijih promicatelja teološkog nauka o svetom Josipu. Ističu se njegova djela „O vječnom evanđelju“, „Serafini“ i „O kršćanskoj vjeri“. Obavljao je i mirotvorna poslanstva za svjetovne vladare i na jednom od svojih brojnih putovanja osjetio kako ga izdaju sile. Preminuo je na današnji dan, 20. svibnja 1444. u Aquili (Abruzzo), uoči Spasova. Svetim ga je 1450. proglasio papa Nikola V. Zazivaju ga kod promuklosti, grudobolje, bolesti pluća, poteškoća s disanjem, a zaštitnik je oglašivača, propagandista, glasnogovornika, odnosa s javnošću, molitvi, reklama, propagandnih poruka, oglasa, ovisnika o kockanju, Italije, mnogih naselja, učilišta, župa i crkava diljem svijeta.

Sveti Bernardin Sienski

Slika: Sveti Bernardin Sienski

Sveti Bernardin Sienski

Slika: Sveti Bernardin Sienski

Sveti Bernardin Sienski

Slika: Sveti Bernardin Sienski

Sveti Bernardin Sienski

Slika: Sveti Bernardin Sienski

Sveti Bernardin Sienski

Slika: Sveti Bernardin Sienski

Sveti Bernardin Sienski

Slika: Sveti Bernardin Sienski

Svetac dana - Sveti Antonino Pierozzi

Sveti Antonino Pierozzi

Sveti Antonino Pierozzi

Sveti Antonino Pierozzi (ponekad i de Forciglioni), poznat i kao sveti Antonin iz Firence (Antonino da Firenze), talijanski dominikanac, nadbiskup Firence, teolog i književnik, rođen je 1. ožujka 1389. u Firenci, kao sin gradskog bilježnika Niccolòa Pierozzija i njegove supruge Tomasine. Darovit dječak, već je do 15. godine stekao izvanrednu naobrazbu, osobito na području prava. Kao životno geslo izabrao je ovu rečenicu: „Postoji samo jedan jedini pravi način vladanja, a taj je služiti Bogu.“ Kad mu je bilo 16 godina, stupio je 1405. u dominikanski red u Fiesoleu kod Firence, a 1418. zaređen je za svećenika. Djelovao je takvim žarom da je postao veliki svjetionik svoga vremena, a narednih godina obavljao je službu poglavara u raznim dominikanskim samostanima (Cortona, Fiesole, Rim, Gaeta, Napulj, Firenca). Od 1433. do 1446. služio je i kao vikar dominikanske provincije i tada je osnovao samostan svetog Marka u Firenci. Postao je duša obnove dominikanskog reda, a 1446. papa Eugen IV. imenovao ga je za nadbiskupa Firence. Papa ga je dobro upoznao i zavolio kao istaknutog teologa i sudionika na velikim crkvenim saborima.

Novi nadbiskup svojski se latio posla kako bi duhovno obnovio svoj rodni grad, a pritom je ostao ponizan i jednostavan redovnik. I dalje je nosio redovničku odjeću, a i njegova soba, usred sjaja jednog od najbogatijih i najraskošnijih talijanskih gradova, nalikovala je siromašnoj samostanskoj ćeliji. Nadbiskup Antonino bio je pravi pastir duša i svake godine pješice je obilazio svoju nadbiskupiju te nikada nije izgubio vedrinu duha. Kad je u njegovoj nadbiskupiji buknula kuga, posvetio se potpuno karitativnoj i socijalnoj djelatnosti. Hitao je u pomoć bolesnicima i organizirao im svu moguću potporu. Umrli su i mnogi dominikanci pa su opustjeli samostani u Firenci i Fiesoleu. Nakon kuge stigle su i druge nevolje, glad i potresi. Mnogi građani Firence pomagali su tada svojem vrijednom nadbiskupu, a on je u korist nevoljnika osnovao Bratovštinu svetog Martina. Antonino Pierozzi ostavio je za sobom i bogatu književnu baštinu. Naročito se istaknuo pisanjem rasprava iz moralne teologije, a njegovim najvažnijim djelom smatraju „Teološku sumu“ („Summa theologica“), sustavnu enciklopediju misli i prakse kršćanskog života u XV. stoljeću. Pisao je i zapažena povijesna i biografska djela, asketske spise i propovijedi. Bio je zaštitnik djela velikog umjetnika Beata Angelica. Preminuo je 2. svibnja 1459. u Montughiju, predgrađu Firence. Pokopan je u dominikanskom samostanu svetog Marka u Firenci, a sprovod je vodio papa Pio II. Svetim ga je proglasio 31. svibnja 1523. papa Hadrijan VI. Zazivaju ga kod groznice, a naročito ga štuju u firentinskoj nadbiskupiji i u domininikanskom redu. Njegovi Firentinci slave ga 2. svibnja. Zaštitnik je mnogih naselja, župa, škola, crkava i kapela diljem Italije i svijeta.

Sveti Antonino Pierozzi

Slika: Sveti Antonino Pierozzi

Sveti Antonino Pierozzi

Slika: Sveti Antonino Pierozzi

Sveti Antonino Pierozzi

Slika: Sveti Antonino Pierozzi

Sveti Antonino Pierozzi

Slika: Sveti Antonino Pierozzi

Sveti Antonino Pierozzi

Slika: Sveti Antonino Pierozzi

Sveti Antonino Pierozzi

Slika: Sveti Antonino Pierozzi

Sveti Antonino Pierozzi

Slika: Sveti Antonino Pierozzi

Sveti Antonino Pierozzi

Slika: Sveti Antonino Pierozzi

Sveti Antonino Pierozzi

Slika: Sveti Antonino Pierozzi

Sveti Antonino Pierozzi

Slika: Sveti Antonino Pierozzi

Sveti Antonino Pierozzi

Slika: Sveti Antonino Pierozzi

Sveti Antonino Pierozzi

Slika: Sveti Antonino Pierozzi

Sveti Antonino Pierozzi

Slika: Sveti Antonino Pierozzi

Sveti Antonino Pierozzi

Slika: Sveti Antonino Pierozzi

Sveti Antonino Pierozzi

Slika: Sveti Antonino Pierozzi

Svetac dana - Sveta Sara

Sveta Sara

Sveta Sara

Sveta Sara (hebrejski śārāh: kneginja), zvana i Saraja, junakinja Starog zavjeta, pramajka izraelskog naroda, bila je žena praoca i patrijarha Abrahama. Pobožna, gostoljubiva i lijepa žena, putovala je s Abrahamom iz Ura (Gornja Mezopotomaija) u Kanaan (područje zapadno od Jordana i Mrtvog mora), a potom u Egipat. U Egiptu je Abraham Saru skrivao kao svoju sestru, kako je faraon ne bi ubio. Abraham se možda mogao i razvesti od Sare zbog neplodnosti, ali ostao joj je vjeran do smrti. Budući da Sara nije mogla roditi, predložila je Abrahamu da ima obećanog sina s njezinom egipatskom sluškinjom Hagarom. Tako je Hagara rodila sina Jišmaela. Jednog dana, pak, kad je Sari bilo već 90 godina, nenajavljeno su Abrahama i nju posjetila trojica anđela u ljudskom obliku. Kroz šatorsko platno Sara je čula da su joj oni navijestili rođenje sina. Nato se Sara nasmijala, u nevjerici da će ikad zatrudnjeti.

Dugo nerotkinja, Sara je ipak postala majka obećanog potomka Izaka. Vjerojatno je u tom kontekstu i njezin obećani sin dobio ime Izak, „onaj koji se smije”. Pokopana je u špilji na Makpelskoj poljani. U Novom zavjetu Sara je primjer jake vjere i majka novog Božjeg naroda. Njezinim primjerom (kao i primjerom Ane, majke Samuela i Elizabete, majke Ivana Krstitelja) želi se istaknuti kako je Bogu sve moguće. Воg је рrеmа Ѕаrі bіо mіlоѕrdаn, a o Sarinoj vjeri lijepo svjedoči i Poslanica Неbrејіmа: „Vјеrоm і sama Ѕаrа, i to unаtоč poodmakloj dоbі, postade sposobna dа zаčnе, јеr je držala vјеrnіm onоgа kојі јој je оbеćаo. Zаtо se i rodiše оd јеdnоg jedinog čovjeka, і tо gotovo mrtva, potomci „tako mnogobrojni kao zvіјеzde nebeske і kao neizbrojiv ріјеѕak nа morskoj оbаlі“. (Неbrејіmа 11, 11-12)

Sveta Sara

Slika: Sveta Sara

Sveta Sara

Slika: Sveta Sara

Sveta Sara

Slika: Sveta Sara

Sveta Sara

Slika: Sveta Sara

Sveta Sara

Slika: Sveta Sara

Sveta Sara

Slika: Sveta Sara

Sveta Sara

Slika: Sveta Sara

Sveta Sara

Slika: Sveta Sara

Sveta Sara

Slika: Sveta Sara

Sveta Sara

Slika: Sveta Sara

Sveta Sara

Slika: Sveta Sara

Sveta Sara

Slika: Sveta Sara

Sveta Sara

Slika: Sveta Sara

Abecedni popis - svetkovine, blagdani, spomendani